כסאות בטיחות

 

כל מי שיש לו תינוק בבית מכיר את התחושה הזו, יש מישהו שתלוי בך שתשמור עליו, הוא בוטח בך שתשמור על בטיחותו. בין אם זהה בבית ובין אם זה באוטו, לתינוקות קשה לשמור בעצמם על יציבות, אם ישנה פתאום תנועה מהירה הם עלולים ליפול כי בניגוד לאדם בוגר, או אפילו בניגוד לילדים קצת יותר מבוגרים מהם בשנים ספורות ולא יותר מכך, יש את היכולות לשמור על שיווי משקל גם במקרה של תנועה פתאומית וחדה שמפרה את שיווי המשקל שלהם. לכן, בין אם זה באוטו ובין אם זה במסעדה או במטבח, כאשר תינוקות יושבים הם יושבים על כיסאות בטיחות.

 מה הם כיסאות בטיחות?

כיסאות בטיחות בעיקר לפינות אוכל הם כיסאות האוחזים את התינוק אחיזה בטוחה יותר מכיסא רגיל. מידות גופו של התינוק הן קטנות מאוד, וכפי שכבר הסברנו אין לו שרירים מפותחים דים או את הרפלקסים המפותחים והמתאימים כדי לשמור על יציבותם ועל שיווי משקלם. לכן, גם כאשר הם יושבים במקום בטוח – הם עלולים ליפול כל רגע. כדי לשמור עליהם במצבים שבהם נפילה עלולה להיות מסוכנת ואף הרת אסון, מושיבים את התינוקות בכיסאות מיוחדים – כיסאות בטיחותכיסאות בטיחות לאוטו הם כיסאות קטנים המולבשים על הכסא האחורי של המכונית או בכיסא הקדמי שליד מושב הנהג במכונית ושם מושיבים את התינוק – בתנוחת חצי ישיבה חצי שכיבה. התינוק חגור בכיסא זה באמצעות חגורות בטיחות והן שומרות עליו מפני נפילות במקרה וישנה עצירה פתאומית או שחס וחלילה התנגשות במכונית מאחור או מכל כיוון אחר. כיסאות בטיחות לאוטו הם כיסאות גדולים במידותיהם יחסית, ומגושמים למדי וזאת בכוונה כדי שאם קורה משהו והתינוק נופל – הוא נופל ביחד עם כיסא הבטיחות שאליו הוא חגור וכסא הבטיחות בולם זעזועים שאולי הם זעזועים קלים יחסית לאדם בוגר אבל הם עשויים להיות קטלניים לתינוק.

ישנם גם כיסאות בטיחות לתינוק למטבח או למסעדה – אלה הם כיסאות בטיחות גבוהים למדי וצרים – הם מיועדים לכך שהתינוק שיושב בהם בזמן האוכל יוכל לאכול ליד הוריו. הכיסאות הללו צרים במבנה שלהם כדי שיוכלו לעטוף את התינוק מכל כיווניו מבלי שייפול ובקדמת כיסאות בטיחות אלה מוצמד שולחן קטן שעליו אפשר להניח את מזונו של התינוק.